Tady si máte možnost se něco málo dozvědět o odvětvích jezdeckého sportu. Doufám, že se vám to bude líbit.
DOSTIHY
Dostihy jsou speciální výkonnostní zkoušky koní a především anglického plnokrevníka.
Dostihy se dělí na: 1) distance – 1000m – 1300m = sprinter
do 1800m = mílař
do 2100m = středotraťař
do 2600m = vytrvalec
nad 2600m = supervytrvalec
2) základní - a) cvalové (roviné nebo překážkové)
b) klusácké (v sulkách nebo pod sedlem)
Základními skupinami dostihů jsou: a) dostihy koní stejného věku
b) dostihy koní rozdílného věku
DREZURA
Je to jeden z nejdůležitějších jezdeckých sportů. Historie drezury tak jak jí známe, začíná v dobách renesance. Kdy Freriko Grisone založil akademii. Tady se koně spolu se svými jezdci učili složité pohyby a rozvíjeli své schopnosti. V průběhu staletím drezura propracovala do podoby dnešního drezurního ježdění a dokonce i naolympiádu. Cílem drezurního ježdění je co nejlepší zdokonalení a propojení koně s jezdce, jezdce s koněm. K dosažení takovéto dokonalé symbiózy je zapotřebí velké dávky trpělivosti a vytrvalosti.
Voltiž
Voltiž neboli gymnastika na koních se vyvíjela jako výukový postup pro novopečené jezdce a v roce 1982 je FEI uznalo jako jezdecký neskokový sport. Ten, kdo se chce věnovat tomuto sportu musí mít velmi dobrou přirozenou rovnováhu, elegantní pohyby a jistou dávku odvahy. Kůň by měl být klidný, nesmí vyhazovat a musí mít vyvážení a pravidelný cval. Soutěží jakjdnotlivci tak celé skupiny. Důležitou osobou je voltižér, který udržuje koně ve stálém tempu na kruhu o minimálním prúměru 13 m.
Endurace
Tento sport je znám již od nepaměti, avšak v 50. letech byl uznán jako jezdecký sport. Dělí na dva typy: vlastní vytrvalostní ježdění (uznané FEI), kdy se závodí na čas a terénní ježdění, kde je cílem závod dokončit. V obou typech se sleduje vytrvalost, ovladatelnost, schopnost správně volit chod a samozřejmě zdravotní stav koně. Soutěže se liší svou délkou a náročností. Každá se pak dělí na etapy, kdy na konci etapy veterinář skontroluje zdravotní stav koně.